­čöąApostazie ╚Öi hul─â ├«mpotriva Duhului Sf├ónt ÔÇö ╚śtirile Pro TV: Biserica AI din Germania a ├«nregistrat un aflux de credincio╚Öi. ÔÇ×Trinitatea este reprezentat─â de Tat─âl, Fiul ╚Öi AIÔÇŁ

- Posted in Apostazie și Ecumenism by - Permalink

├Än religia cre╚Ötin─â, trinitatea e reprezentat─â de Tat─âl, Fiul ╚Öi de Sf├óntul Duh. ├Äntr-o biseric─â dintr-un or─â╚Öel german ├«ns─â, a ap─ârut o formul─â... inedit─â: Tat─âl, Fiul ╚Öi... Inteligen╚Ťa Artificial─â.

enter image description here

Aici, predicile ╚Öi binecuv├ónt─ârile sunt rostite de un avatar virtual care folose╚Öte programul de inteligen╚Ť─â artificial─â ChatGPT. Neobi╚Önuitul proiect a provocat controverse printre credincio╚Öi, dar e sus╚Ťinut cu fermitate de pastorul bisericii.

Michael Goltz, pastor: ÔÇ×Drag─â Inteligen╚Ť─â Artificial─â, spune o scurt─â binecuv├óntare pentru aceste femei care viziteaz─â ast─âzi biserica din Tating."

Avatar AI: ÔÇ×Domnul s─â le binecuv├ónteze pe aceste femei, s─â le ofere bucurie ╚Öi s─â le fie aproape ├«n timpul petrecut ├«n biserica noastr─â. Amin!"

Sub forma unei imagini digitale, acest avatar proiectat pe un ecran uriaș îi binecuvântează pe vizitatori. Una dintre femei așteaptă câteva cuvinte în memoria fratelui ei decedat.

Avatar AI: ÔÇ×Fie ca Dumnezeu s─â ├«i ofere odihn─â ve╚Önic─â, ╚Öi fie ca lumina etern─â s─â ├«i lumineze calea. Odihneasc─â-se ├«n pace, iar tu s─â prime╚Öti sprijin ╚Öi alinare."

Ingrid Michaelsen, credincios: ÔÇ×E fascinant, e ├«nfrico╚Ö─âtor, nici nu am cuvinte... Mi s-a f─âcut pielea de g─âin─â."

Pastorul este cel care a venit cu ideea.

Michael Goltz, pastor: ÔÇ×Sunt oameni care cred c─â e ceva foarte r─âu, ╚Öi oameni care spun c─â, ├«n sf├ór╚Öit, biserica discut─â ╚Öi probleme cotidiene.ÔÇŁ

To╚Ťi se ├«ntreab─â cine e, de fapt, acest preot virtual.

Avatar AI: ÔÇ×Sunt o inteligen╚Ť─â artificial─â ╚Öi exist sub forma unui program pe baz─â de text. Sunt aici ca s─â r─âspund la ├«ntreb─âri, s─â ofer informa╚Ťii ╚Öi s─â provoc discu╚Ťii. Cum v─â pot ajuta azi?"

R─âspunsurile sunt oferite de ChatGPT, unul dintre cele mai cunoscute programe dotate cu inteligen╚Ť─â artificial─â, care poate s─â dialogheze la fel ca un om. ├Äns─â asta nu e suficient pentru unii credincio╚Öi.

Gabi Lindner, credincios: ÔÇ×Mi s-a p─ârut foarte interesant, dar binecuv├óntarea pe care o ofer─â e prea abstract─â pentru mine.ÔÇŁ

Pastorul spune că nu toate părerile sunt negative. Povestește cum o femeie de 80 de ani i-a cerut duhovnicului digital o binecuvântare pentru fiica ei bolnavă.

├Än ciuda controverselor, pastorul a reu╚Öit s─â-i conving─â pe mul╚Ťi s─â treac─â pragul acestei biserici. ├Än ultimele 4 luni, peste 14.000 de oameni au venit s─â vad─â preotul virtual, mai mul╚Ťi dec├ót ├«ntr-un an ├«ntreg.

Tags:

­čöąApostazie ╚Öi hul─â ├«mpotriva Duhului Sf├ónt ÔÇö ╚śtirile Pro TV: Biserica AI din Germania a ├«nregistrat un aflux de credincio╚Öi. ÔÇ×Trinitatea este reprezentat─â de Tat─âl, Fiul ╚Öi AIÔÇŁ →

- Posted in Apostazie și Ecumenism by - Permalink

├Än religia cre╚Ötin─â, trinitatea e reprezentat─â de Tat─âl, Fiul ╚Öi de Sf├óntul Duh. ├Äntr-o biseric─â dintr-un or─â╚Öel german ├«ns─â, a ap─ârut o formul─â... inedit─â: Tat─âl, Fiul ╚Öi... Inteligen╚Ťa Artificial─â.

enter image description here

Aici, predicile ╚Öi binecuv├ónt─ârile sunt rostite de un avatar virtual care folose╚Öte programul de inteligen╚Ť─â artificial─â ChatGPT. Neobi╚Önuitul proiect a provocat controverse printre credincio╚Öi, dar e sus╚Ťinut cu fermitate de pastorul bisericii.

Michael Goltz, pastor: ÔÇ×Drag─â Inteligen╚Ť─â Artificial─â, spune o scurt─â binecuv├óntare pentru aceste femei care viziteaz─â ast─âzi biserica din Tating."

Avatar AI: ÔÇ×Domnul s─â le binecuv├ónteze pe aceste femei, s─â le ofere bucurie ╚Öi s─â le fie aproape ├«n timpul petrecut ├«n biserica noastr─â. Amin!"

Sub forma unei imagini digitale, acest avatar proiectat pe un ecran uriaș îi binecuvântează pe vizitatori. Una dintre femei așteaptă câteva cuvinte în memoria fratelui ei decedat.

Avatar AI: ÔÇ×Fie ca Dumnezeu s─â ├«i ofere odihn─â ve╚Önic─â, ╚Öi fie ca lumina etern─â s─â ├«i lumineze calea. Odihneasc─â-se ├«n pace, iar tu s─â prime╚Öti sprijin ╚Öi alinare."

Ingrid Michaelsen, credincios: ÔÇ×E fascinant, e ├«nfrico╚Ö─âtor, nici nu am cuvinte... Mi s-a f─âcut pielea de g─âin─â."

Pastorul este cel care a venit cu ideea.

Michael Goltz, pastor: ÔÇ×Sunt oameni care cred c─â e ceva foarte r─âu, ╚Öi oameni care spun c─â, ├«n sf├ór╚Öit, biserica discut─â ╚Öi probleme cotidiene.ÔÇŁ

To╚Ťi se ├«ntreab─â cine e, de fapt, acest preot virtual.

Avatar AI: ÔÇ×Sunt o inteligen╚Ť─â artificial─â ╚Öi exist sub forma unui program pe baz─â de text. Sunt aici ca s─â r─âspund la ├«ntreb─âri, s─â ofer informa╚Ťii ╚Öi s─â provoc discu╚Ťii. Cum v─â pot ajuta azi?"

R─âspunsurile sunt oferite de ChatGPT, unul dintre cele mai cunoscute programe dotate cu inteligen╚Ť─â artificial─â, care poate s─â dialogheze la fel ca un om. ├Äns─â asta nu e suficient pentru unii credincio╚Öi.

Gabi Lindner, credincios: ÔÇ×Mi s-a p─ârut foarte interesant, dar binecuv├óntarea pe care o ofer─â e prea abstract─â pentru mine.ÔÇŁ

Pastorul spune că nu toate părerile sunt negative. Povestește cum o femeie de 80 de ani i-a cerut duhovnicului digital o binecuvântare pentru fiica ei bolnavă.

├Än ciuda controverselor, pastorul a reu╚Öit s─â-i conving─â pe mul╚Ťi s─â treac─â pragul acestei biserici. ├Än ultimele 4 luni, peste 14.000 de oameni au venit s─â vad─â preotul virtual, mai mul╚Ťi dec├ót ├«ntr-un an ├«ntreg.