Biserica Ortodoxă a Greciei, la inițiativa Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii, a recunoscut oficial biserica schismatică a Ucrainei și pe liderul acesteia, Epifanie Dumenko

- Posted in Apostazie și Ecumenism by - Permalink

Drept urmare, Patriarhia Rusiei, prin decizia sa sinodală din 17 octombrie 2019, a întrerupt comuniunea de rugăciune și euharistică cu toți arhiereii Bisericii Greciei, care au acceptat sau acceptă în această comuniune reprezentanți ai comunităților schismatice necanonice ucrainene, întrerupând, de asemenea, și pomenirea în Diptice a numelui Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii.

Biserica Ortodoxă a Greciei, la inițiativa Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii, a recunoscut oficial biserica schismatică a Ucrainei și pe liderul acesteia, Epifanie Dumenko

Iată faptele:

a) 3-05-2019 - Întrunirea celor două comisii sinodale ale bisericii Greciei care cercetând problema autocefaliei Bisericii Ucrainei, au susținut că nu există niciun impediment în calea recunoașterii autocefaliei Bisericii ucrainene și a acordului absolut al Bisericii Greciei cu Patriarhul Ecumenic”.

b) 10-06-2019 - Rugăciunea comună necanonică a Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii cu pseudomitropolitul schismatic Epifanie în timpul Vecerniei mari la Sfânta Mănăstire „Izvorul Tămăduirii” – Balıklı, de sărbătoarea Sfinților Apostoli Bartolomeu și Barnaba, oficiată de Patriarhul Bartolomeu, care își serba ziua onomastică.

c) 28-08-2019 - Comunicatul oficial al Sinodului Permanent, prin care a recunoscut „dreptul canonic al Patriarhului Ecumenic de a acorda autocefalia, precum și prerogativa Întâistătătorului Bisericii Greciei de a trata mai departe problema recunoașterii Bisericii Ucrainei”.

d) 12-10-2019 - Comunicatul oficial al Sinodului Ierarhiei, prin care „a admis hotărârea Sinodului Permanent din 28-08-2019 și referatul Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii, care a susținut recunoașterea autocefaliei Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Republica independentă Ucraina de către Biserica noastră (a Greciei), adică a recunoscut dreptul canonic al Patriarhiei Ecumenice de a acorda autocefalia, precum și prerogativa Întâistătătorului Bisericii Greciei de a trata mai departe problema recunoașterii Bisericii Ucrainei”. Potrivit Comisiei pentru Presă, formate din trei membri, arhierei,din mitropoliții Ierotei de Nafpaktos, Dorotei de Syros și Hrisostom de Patra, „comunicatului de presă i s-a dat citire în auzul tuturor și în urma corecturilor făcute de către Arhierei, a primit forma finală și a constituit decizie a Ierarhiei”. - 10-10-2019 - În aceeași zi, într-o scrisoare a sa, pseudomitropolitul Epifanie „și-a exprimat recunoștința față de Arhiepiscopul Ieronim al Atenei și al întregii Grecii și față de toți ierarhii care, în Sfântul Sinod al Ierarhiei, au susținut poziția Patriarhiei Ecumenice și au urmat hotărârile canonice și istorice ale acesteia, deschizând calea unei conlucrări depline între cele două Biserici Locale Autocefale, la toate nivelurile. - 13-10-2019 - Patriarhul Bartolomeu, în predica ținută în Biserica Patriarhală, a declarat că „Sfântul Sinod al Ierarhiei Preasfintei Biserici a Greciei a luat o hotărâre istorică, potrivit căreia, pe de o parte, este recunoscut și confirmat dreptul exclusiv al Patriarhiei Ecumenice de a acorda Autocefalie acolo unde este nevoie și, pe de altă parte, în baza acestui drept al Patriarhiei noastre, Preasfânta Biserică a Greciei a recunoscut autocefalia acordată cu câteva luni mai înainte de Patriarhia noastră Bisericii Autocefale recent înființate din Ucraina. … Mulțumim pe această cale Bisericii surori a Greciei și ne exprimăm recunoștința față de PreafericitulPreședinte al Sinodului Ierarhiei, Arhiepiscopului Ieronim al Atenei și al întregii Grecii,care a luat inițiativa și a condus evoluția lucrurilor spre fericitul rezultat de ieri”. - 14 octombrie 2019 - Mitropolitul Luca de Zaporojie, din Biserica Ortodoxă Canonică a Ucrainei, a Patriarhiei Moscovei: „Hotărârea Bisericii Greciei este trădare!” El a spus: „Trădarea lui Hristos” este comparabilă decizia Bisericii Greciei, de a recunoaște „Biserica” Ucrainei. „Ierarhii greci au ignorat complet suferința și bătăile preoților noștri și ale credincioșilor noștri, din partea adepților noii Biserici”. „Bisericile noastre au fost confiscate, credincioșii noștri au fost bătuți și sângele lor a udat pământul nostru. Vorbiți despre Dumnezeu din birourile voastre confortabile, dar prin deciziile voastre, ei ne vor ucide pentru Hristos”. „În opinia mea, hotărârea Bisericii Greciei introduce noi dogme de credință în Ortodoxia universală”, a subliniat Mitropolitul Luca, în mesajul său. În încheiere, Mitropolitul de Zaporojie menționează că „această nouă teologie dovedește că Biserica Ortodoxă nu este sinodală și apostolică, ci o organizație religioasă condusă de la centru, de „ Papa ”din Constantinopol, Patriarhul Bartolomeu”.

e) 19-10-2019 - Slujba comună la care Arhiepiscopul Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii a participat alături de Patriarhul Bartolomeu în biserica Maica Domnului Ahiropíitos din Tesalonic, unde a fost pomenit pseudomitropolitul schismatic și excomunicat Epifanie al Kievului.

f) 21-10-2019 - Trimiterea unei Epistole Irenice de către Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii către pseudomitropolitul Epifanie, prin care i-a acordat sărutarea iubirii frățești și i-a întins mâna spre comuniunea bisericească.

g) 10-11-2019 - Pomenirea pentru prima dată în Diptice a schismaticului Epifanie de către Arhiepiscopul Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii în timpul Sfintei Liturghii în Catedrala din Atena, fapt ce are loc acum la fiecare Liturghie la care e prezent Arhiepiscopul. - 26-11-2019 - Ambasadorul SUA (Jeffrey Pyatt) i-a mulțumit Bisericii Greciei și Arhiepiscopului Ieronim pentru recunoașterea schismaticilor ucraineni. Potrivit lui Pyatt, „este o mare onoare pentru mine să transmit felicitările Ambasadorului Brownback către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ieronim, cu ocazia deciziei istorice a Bisericii Greciei privind recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei, sprijinind astfel libertatea religioasă și dreptul la autodeterminare, în pofida presiunii politice externe puternice”.

h) 11-12-2019 - Comunicatul oficial al Sinodului Permanent al Bisericii Greciei, potrivit căruia „Biserica Greciei a hotărât în chip firesc cu privire la Ucraina” și

i)Includerea în Dipticele anului 2020 ale Bisericii Greciei a acordării Tomosului de Autocefalie ca eveniment istoric și a numelui lui Epifanie ca al cincisprezecelea „ÎNTÂISTĂTĂTOR”.

ii)Mai exact, la pagina 29 și în coloana EVENIMENTE ISTORICE se scrie: „2019.Tomosul patriarhal și sinodal pentru autocefalia Bisericii Ortodoxe din Ucraina”. De asemenea, la pagina 370, cu titlul „PATRIARHIILE VECHI ȘI BISERICILE AUTOCEFALE”, este trecut ca al 15-lea „Întâistătător”, „EPIFANIE al Ucrainei, Mitropolit al Kievului și a toată Ucraina”. La 5-01-2020, când s-a împlinit un an de la semnarea și acordarea „Tomosului de autocefalie” schismaticilor și ereticilor din Ucraina, în timpul cuvântării sale ținute în biserica „Sfântul Gheorghe” din Fanar, Patriarhul Bartolomeu și-a exprimat din nou felicitările către Patriarhul Teodor al Alexandriei și către Arhiepiscopul Ieronim al Atenei și al întregii Grecii, pentru acordul lor cu decizia Patriarhiei Ecumenice și pentru înscrierea în Diptice a lui Epifanie, Mitropolitul Kievului și a toată Ucraina. O consecință firească a celor de mai sus a fost refuzul Arhiepiscopului Ieronim de a merge la întâlnirea Întâistătătorilor,care a avut loc la Amman, Iordania, în data de 26-02-2020, la invitația Patriarhului Teofil al III-lea al Ierusalimului, cu justificarea nemaiîntâlnită în istoria bisericească, potrivit căreia „convocarea de întruniri și adunări ale Întâistătătorilor ortodocși este prerogativa canonică a Preasfinției Sale Patriarhul Ecumenic.

Tags:

Biserica Ortodoxă a Greciei, la inițiativa Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii, a recunoscut oficial biserica schismatică a Ucrainei și pe liderul acesteia, Epifanie Dumenko

Drept urmare, Patriarhia Rusiei, prin decizia sa sinodală din 17 octombrie 2019, a întrerupt comuniunea de rugăciune și euharistică cu toți arhiereii Bisericii Greciei, care au acceptat sau acceptă în această comuniune reprezentanți ai comunităților schismatice necanonice ucrainene, întrerupând, de asemenea, și pomenirea în Diptice a numelui Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii.

Biserica Ortodoxă a Greciei, la inițiativa Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii, a recunoscut oficial biserica schismatică a Ucrainei și pe liderul acesteia, Epifanie Dumenko

Iată faptele:

a) 3-05-2019 - Întrunirea celor două comisii sinodale ale bisericii Greciei care cercetând problema autocefaliei Bisericii Ucrainei, au susținut că nu există niciun impediment în calea recunoașterii autocefaliei Bisericii ucrainene și a acordului absolut al Bisericii Greciei cu Patriarhul Ecumenic”.

b) 10-06-2019 - Rugăciunea comună necanonică a Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii cu pseudomitropolitul schismatic Epifanie în timpul Vecerniei mari la Sfânta Mănăstire „Izvorul Tămăduirii” – Balıklı, de sărbătoarea Sfinților Apostoli Bartolomeu și Barnaba, oficiată de Patriarhul Bartolomeu, care își serba ziua onomastică.

c) 28-08-2019 - Comunicatul oficial al Sinodului Permanent, prin care a recunoscut „dreptul canonic al Patriarhului Ecumenic de a acorda autocefalia, precum și prerogativa Întâistătătorului Bisericii Greciei de a trata mai departe problema recunoașterii Bisericii Ucrainei”.

d) 12-10-2019 - Comunicatul oficial al Sinodului Ierarhiei, prin care „a admis hotărârea Sinodului Permanent din 28-08-2019 și referatul Arhiepiscopului Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii, care a susținut recunoașterea autocefaliei Bisericii Ortodoxe Ucrainene din Republica independentă Ucraina de către Biserica noastră (a Greciei), adică a recunoscut dreptul canonic al Patriarhiei Ecumenice de a acorda autocefalia, precum și prerogativa Întâistătătorului Bisericii Greciei de a trata mai departe problema recunoașterii Bisericii Ucrainei”. Potrivit Comisiei pentru Presă, formate din trei membri, arhierei,din mitropoliții Ierotei de Nafpaktos, Dorotei de Syros și Hrisostom de Patra, „comunicatului de presă i s-a dat citire în auzul tuturor și în urma corecturilor făcute de către Arhierei, a primit forma finală și a constituit decizie a Ierarhiei”. - 10-10-2019 - În aceeași zi, într-o scrisoare a sa, pseudomitropolitul Epifanie „și-a exprimat recunoștința față de Arhiepiscopul Ieronim al Atenei și al întregii Grecii și față de toți ierarhii care, în Sfântul Sinod al Ierarhiei, au susținut poziția Patriarhiei Ecumenice și au urmat hotărârile canonice și istorice ale acesteia, deschizând calea unei conlucrări depline între cele două Biserici Locale Autocefale, la toate nivelurile. - 13-10-2019 - Patriarhul Bartolomeu, în predica ținută în Biserica Patriarhală, a declarat că „Sfântul Sinod al Ierarhiei Preasfintei Biserici a Greciei a luat o hotărâre istorică, potrivit căreia, pe de o parte, este recunoscut și confirmat dreptul exclusiv al Patriarhiei Ecumenice de a acorda Autocefalie acolo unde este nevoie și, pe de altă parte, în baza acestui drept al Patriarhiei noastre, Preasfânta Biserică a Greciei a recunoscut autocefalia acordată cu câteva luni mai înainte de Patriarhia noastră Bisericii Autocefale recent înființate din Ucraina. … Mulțumim pe această cale Bisericii surori a Greciei și ne exprimăm recunoștința față de PreafericitulPreședinte al Sinodului Ierarhiei, Arhiepiscopului Ieronim al Atenei și al întregii Grecii,care a luat inițiativa și a condus evoluția lucrurilor spre fericitul rezultat de ieri”. - 14 octombrie 2019 - Mitropolitul Luca de Zaporojie, din Biserica Ortodoxă Canonică a Ucrainei, a Patriarhiei Moscovei: „Hotărârea Bisericii Greciei este trădare!” El a spus: „Trădarea lui Hristos” este comparabilă decizia Bisericii Greciei, de a recunoaște „Biserica” Ucrainei. „Ierarhii greci au ignorat complet suferința și bătăile preoților noștri și ale credincioșilor noștri, din partea adepților noii Biserici”. „Bisericile noastre au fost confiscate, credincioșii noștri au fost bătuți și sângele lor a udat pământul nostru. Vorbiți despre Dumnezeu din birourile voastre confortabile, dar prin deciziile voastre, ei ne vor ucide pentru Hristos”. „În opinia mea, hotărârea Bisericii Greciei introduce noi dogme de credință în Ortodoxia universală”, a subliniat Mitropolitul Luca, în mesajul său. În încheiere, Mitropolitul de Zaporojie menționează că „această nouă teologie dovedește că Biserica Ortodoxă nu este sinodală și apostolică, ci o organizație religioasă condusă de la centru, de „ Papa ”din Constantinopol, Patriarhul Bartolomeu”.

e) 19-10-2019 - Slujba comună la care Arhiepiscopul Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii a participat alături de Patriarhul Bartolomeu în biserica Maica Domnului Ahiropíitos din Tesalonic, unde a fost pomenit pseudomitropolitul schismatic și excomunicat Epifanie al Kievului.

f) 21-10-2019 - Trimiterea unei Epistole Irenice de către Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii către pseudomitropolitul Epifanie, prin care i-a acordat sărutarea iubirii frățești și i-a întins mâna spre comuniunea bisericească.

g) 10-11-2019 - Pomenirea pentru prima dată în Diptice a schismaticului Epifanie de către Arhiepiscopul Ieronim al II-lea al Atenei și al întregii Grecii în timpul Sfintei Liturghii în Catedrala din Atena, fapt ce are loc acum la fiecare Liturghie la care e prezent Arhiepiscopul. - 26-11-2019 - Ambasadorul SUA (Jeffrey Pyatt) i-a mulțumit Bisericii Greciei și Arhiepiscopului Ieronim pentru recunoașterea schismaticilor ucraineni. Potrivit lui Pyatt, „este o mare onoare pentru mine să transmit felicitările Ambasadorului Brownback către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ieronim, cu ocazia deciziei istorice a Bisericii Greciei privind recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei, sprijinind astfel libertatea religioasă și dreptul la autodeterminare, în pofida presiunii politice externe puternice”.

h) 11-12-2019 - Comunicatul oficial al Sinodului Permanent al Bisericii Greciei, potrivit căruia „Biserica Greciei a hotărât în chip firesc cu privire la Ucraina” și

i)Includerea în Dipticele anului 2020 ale Bisericii Greciei a acordării Tomosului de Autocefalie ca eveniment istoric și a numelui lui Epifanie ca al cincisprezecelea „ÎNTÂISTĂTĂTOR”.

ii)Mai exact, la pagina 29 și în coloana EVENIMENTE ISTORICE se scrie: „2019.Tomosul patriarhal și sinodal pentru autocefalia Bisericii Ortodoxe din Ucraina”. De asemenea, la pagina 370, cu titlul „PATRIARHIILE VECHI ȘI BISERICILE AUTOCEFALE”, este trecut ca al 15-lea „Întâistătător”, „EPIFANIE al Ucrainei, Mitropolit al Kievului și a toată Ucraina”. La 5-01-2020, când s-a împlinit un an de la semnarea și acordarea „Tomosului de autocefalie” schismaticilor și ereticilor din Ucraina, în timpul cuvântării sale ținute în biserica „Sfântul Gheorghe” din Fanar, Patriarhul Bartolomeu și-a exprimat din nou felicitările către Patriarhul Teodor al Alexandriei și către Arhiepiscopul Ieronim al Atenei și al întregii Grecii, pentru acordul lor cu decizia Patriarhiei Ecumenice și pentru înscrierea în Diptice a lui Epifanie, Mitropolitul Kievului și a toată Ucraina. O consecință firească a celor de mai sus a fost refuzul Arhiepiscopului Ieronim de a merge la întâlnirea Întâistătătorilor,care a avut loc la Amman, Iordania, în data de 26-02-2020, la invitația Patriarhului Teofil al III-lea al Ierusalimului, cu justificarea nemaiîntâlnită în istoria bisericească, potrivit căreia „convocarea de întruniri și adunări ale Întâistătătorilor ortodocși este prerogativa canonică a Preasfinției Sale Patriarhul Ecumenic.