✝️ Încă un părinte mărturisitor din Episcopia Caransebeș îi cere episcopului să renunțe la erezia ecumenistă

- Posted in Ortodoxia în România by - Permalink

Preasfințite Părinte Episcop,

Subsemnatul, Protosinghel Nectarie Cîșlariu, stareț al Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din Băile Herculane, văzând activitatea pastoral-misionară a Preasfinției Voastre de doi ani încoace, am constatat că, deși nu ați semnat hotărârile eretice ale sinodului din Creta, sunteți pro-ecumenist, încercând mai cu zel decât episcopii semnatari ai acelor erezii ecleziologice, care se transpun practic prin ecumenism, să le implementați în eparhia noastră. Nu intru în amănunte spre a descrie toate acțiunile pe care le-ați întreprins public și pe față în acești doi ani și care vă califică a fi pe calea apostaziei, trădând adevărul de credință.

Sfânta noastră Biserică Ortodoxă este supusă unui asalt din interior, ca să nu mai vorbim de atacurile din afara ei, asalt dat prin instituționalizarea din ce în ce mai mult și normatizarea ei, ajungându-se ca litera, semnătura și ștampila să prigonească trăirea autentică și manifestarea Harului Duhului Sfânt. Aceasta se întâmplă prin episcopii noștri, care s-au rătăcit în învățăturile de tot felul, preluate de la universitățile catolice și protestante din Occident, unde au studiat și au venit de acolo cu acest duh renovaționist ecumenic, duh identic celui care străbate hotărârile nefastului sinod din Creta, care urmărește împlinirea directivelor consiliului mondial al „bisericilor” (CMB), organizație antihristică ce impune membrilor ei relativizarea adevărului de credință și minimalismul dogmatic.

Astfel, mărturisesc că, în conformitate cu hotărârile Sfintelor Sinoade Ecumenice și cu învățăturile Sfinților Părinți, Biserica Ortodoxă este singura păstrătoare a adevărului de credință deplin și mântuitor, celelalte așa-zise „biserici” fiind înșelătoare și eretice, și, ca atare, mă dezic și nu primesc sinodul din Creta și învățăturile lui eretizante și resping panerezia vremurilor noastre, ecumenismul, și toate formele lui de manifestare.

Sunt un om păcătos care am fost smerit mult de Dumnezeu pentru răutățile mele, totuși, în milostivirea și dragostea Sa, nu m-a lăsat pe mine, nevrednicul, să cad în această formă de apostazie. Indiferent de ceea ce se va întâmpla, mă încredințez în mâinile lui Dumnezeu și vreau să rămân în sfântă voia Lui, trăind și mărturisind credința cea adevărat ortodoxă.

Cu smerenie și cu durere vă rog să reflectați la cele de mai sus și să mă iertați, dar aceasta este ceea ce simt și cred.

Protos. Nectarie Cîșlariu

Protos. Nectarie Cîșlariu

Tags:

✝️ Încă un părinte mărturisitor din Episcopia Caransebeș îi cere episcopului să renunțe la erezia ecumenistă

- Posted in Ortodoxia în România by - Permalink

Preasfințite Părinte Episcop,

Subsemnatul, Protosinghel Nectarie Cîșlariu, stareț al Mănăstirii „Nașterea Maicii Domnului” din Băile Herculane, văzând activitatea pastoral-misionară a Preasfinției Voastre de doi ani încoace, am constatat că, deși nu ați semnat hotărârile eretice ale sinodului din Creta, sunteți pro-ecumenist, încercând mai cu zel decât episcopii semnatari ai acelor erezii ecleziologice, care se transpun practic prin ecumenism, să le implementați în eparhia noastră. Nu intru în amănunte spre a descrie toate acțiunile pe care le-ați întreprins public și pe față în acești doi ani și care vă califică a fi pe calea apostaziei, trădând adevărul de credință.

Sfânta noastră Biserică Ortodoxă este supusă unui asalt din interior, ca să nu mai vorbim de atacurile din afara ei, asalt dat prin instituționalizarea din ce în ce mai mult și normatizarea ei, ajungându-se ca litera, semnătura și ștampila să prigonească trăirea autentică și manifestarea Harului Duhului Sfânt. Aceasta se întâmplă prin episcopii noștri, care s-au rătăcit în învățăturile de tot felul, preluate de la universitățile catolice și protestante din Occident, unde au studiat și au venit de acolo cu acest duh renovaționist ecumenic, duh identic celui care străbate hotărârile nefastului sinod din Creta, care urmărește împlinirea directivelor consiliului mondial al „bisericilor” (CMB), organizație antihristică ce impune membrilor ei relativizarea adevărului de credință și minimalismul dogmatic.

Astfel, mărturisesc că, în conformitate cu hotărârile Sfintelor Sinoade Ecumenice și cu învățăturile Sfinților Părinți, Biserica Ortodoxă este singura păstrătoare a adevărului de credință deplin și mântuitor, celelalte așa-zise „biserici” fiind înșelătoare și eretice, și, ca atare, mă dezic și nu primesc sinodul din Creta și învățăturile lui eretizante și resping panerezia vremurilor noastre, ecumenismul, și toate formele lui de manifestare.

Sunt un om păcătos care am fost smerit mult de Dumnezeu pentru răutățile mele, totuși, în milostivirea și dragostea Sa, nu m-a lăsat pe mine, nevrednicul, să cad în această formă de apostazie. Indiferent de ceea ce se va întâmpla, mă încredințez în mâinile lui Dumnezeu și vreau să rămân în sfântă voia Lui, trăind și mărturisind credința cea adevărat ortodoxă.

Cu smerenie și cu durere vă rog să reflectați la cele de mai sus și să mă iertați, dar aceasta este ceea ce simt și cred.

Protos. Nectarie Cîșlariu

Protos. Nectarie Cîșlariu