­čôť Pr. Matei Vulc─ânescu: Biserica Ortodox─â este universal─â (catholic─â)!

- Posted in Teologie și Învăţături Ortodoxe by - Permalink

├Än acest scurt ╚Öi cuprinz─âtor studiu, pr Matei Vulc─ânescu concentreaz─â ├«ntr-un mod limpede ╚Öi inteligibil nucleul ├«nv─â╚Ť─âturii despre m├óntuire al Bisericii noastre. Adic─â arat─â faptul c─â m├óntuirea omului poate exista doar ├«n cadrul Bisericii Ortodoxe ╚Öi aceasta ├«ntruc├ót Biserica Ortodox─â este realmente singura "Biseric─â Catolic─â" din lume, ├«n ├«n╚Ťelesul primordial al cuv├óntului "catolic". Cu alte cuvinte, doar ea este purt─âtoarea plin─ât─â╚Ťii Adev─ârului, care ├«l elibereaz─â ontologic pe om din ├«ntreita captivitate ╚Öi robie ÔÇô a diavolului, a p─âcatului ╚Öi a mor╚Ťii ÔÇô ╚Öi ├«l face p─ârta╚Ö al ├Änvierii, adic─â p─ârta╚Ö al vie╚Ťii ve╚Önice prin experien╚Ťa personal─â ╚Öi prin tr─âire efectiv─â, ca o arvun─â ╚Öi pregustare a vie╚Ťii viitoare ├«n prezentul istoric, in interiorul Bisericii. ├Än final, studiul demonstreaz─â caracterul m├óntuitor al Bisricii din punct de vedere al Sfintei Scripturi ╚Öi al Sfintelor Canoane ╚Öi, ├«n acela╚Öi timp, coreleaz─â ├«n chip magistral ecumenismul de azi cu pelagianismul ├«n privin╚Ťa ├«nv─â╚Ť─âturii lor despre m├óntuirea omului. ÔÇö Prof. Dimitrios I. Tselenghidis

Scopul vie╚Ťuirii pe p─âm├ónt este m├óntuirea sufletului. Aceasta se poate realiza numai ├«n Biserica Ortodox─â. Exist─â m├óntuire ├«n afara Bisericii Ortodoxe? Sunt martirii eterodoc╚Öilor martiri adev─âra╚Ťi pentru Hristos?

Aceasta este o ├«ntrebare care macin─â pe mul╚Ťi dintre cei care doresc m├óntuirea fra╚Ťilor ├«ntru umanitate.

╚śi este dovad─â de altruism ╚Öi dragoste s─â dore╚Öti ca to╚Ťi s─â se m├óntuiasc─â, asem─ân├óndu-te lui Dumnezeu care ÔÇŁvrea ca to╚Ťi oamenii s─â se m├óntuiasc─â ╚Öi la cuno╚Ötin╚Ťa Adev─ârului s─â vin─âÔÇŁ.

De aceea, m├óntuirea fra╚Ťilor ├«ntru umanitate, dar neortodoc╚Öi, trebuie s─â r─âm├ón─â o nelini╚Öte ├«n sufletul nostru.

Sf├óntul Ioan Hrisostom spune: ÔÇŁCum vom putea fi at├ót de la╚Öi ├«nc├ót s─â ne mul╚Ťumim cu m├óntuirea noastr─â, dat fiind c─â ne primejduim propria noastr─â m├óntuire, dac─â nu ne ├«ngrijim de cea a celorlal╚Ťi?

Astfel, ├«ntr-o lupt─â, cine nu se g├ónde╚Öte dec├ót s─â scape fugind, se pierde pe el ├«nsu╚Öi ├«nainte de a-i pierde pe ai s─âi; dar cine lupt─â cu vitejie pentru a-╚Öi scoate tovar─â╚Öii din primejdie, se salveaz─â pe sine ├«nsu╚Öi, sc─âp├óndu-i pe al╚Ťii.

Via╚Ťa aceasta e un r─âzboi necontenit ╚Öi suntem mereu ├«n prezen╚Ťa du╚Ömanilor, s─â lupt─âm a╚Öa cum ne porunce╚Öte ├«mp─âratul ╚Öi c─âpetenia noastr─âÔÇŁ.

Continu─â Sf├óntul Ioan Hrisostom: ÔÇŁAsculta╚Ťi cuvintele pe care le spune ├«n numele Domnului (profetul Ieremia); e ca ╚Öi cum Dumnezeu ar spune: ┬źCine face cunoscut adev─ârul aproapelui s─âu, cine ├«l aduce de la r─âutate la virtute, M─â imit─â at├ót c├ót e cu putin╚Ť─â firii omene╚Öti.┬╗ÔÇŁ.

Din acest cuv├ónt al Sf├óntului Ioan Hrisostom vedem c─â aceast─â nelini╚Öte pentru m├óntuirea fra╚Ťilor, at├ót cre╚Ötini dreptcredincio╚Öi, c├ót ╚Öi necre╚Ötini sau r─âu credincio╚Öi (sub erezii, atei sau p─âg├óni) este nelini╚Ötea cea bun─â.

Citește în continuare (PDF): Biserica Ortodoxă este universală (catholică)!

Tags:

­čôť Pr. Matei Vulc─ânescu: Biserica Ortodox─â este universal─â (catholic─â)! →

  • Biserica Ortodox─â este universal─â (catholic─â)!

  • Exist─â m├óntuire ├«n afara Bisericii Ortodoxe?

  • Sunt martirii eterodoc╚Öilor martiri adev─âra╚Ťi pentru Hristos?

├Än acest scurt ╚Öi cuprinz─âtor studiu, pr Matei Vulc─ânescu concentreaz─â ├«ntr-un mod limpede ╚Öi inteligibil nucleul ├«nv─â╚Ť─âturii despre m├óntuire al Bisericii noastre. Adic─â arat─â faptul c─â m├óntuirea omului poate exista doar ├«n cadrul Bisericii Ortodoxe ╚Öi aceasta ├«ntruc├ót Biserica Ortodox─â este realmente singura "Biseric─â Catolic─â" din lume, ├«n ├«n╚Ťelesul primordial al cuv├óntului "catolic". Cu alte cuvinte, doar ea este purt─âtoarea plin─ât─â╚Ťii Adev─ârului, care ├«l elibereaz─â ontologic pe om din ├«ntreita captivitate ╚Öi robie ÔÇô a diavolului, a p─âcatului ╚Öi a mor╚Ťii ÔÇô ╚Öi ├«l face p─ârta╚Ö al ├Änvierii, adic─â p─ârta╚Ö al vie╚Ťii ve╚Önice prin experien╚Ťa personal─â ╚Öi prin tr─âire efectiv─â, ca o arvun─â ╚Öi pregustare a vie╚Ťii viitoare ├«n prezentul istoric, in interiorul Bisericii. ├Än final, studiul demonstreaz─â caracterul m├óntuitor al Bisricii din punct de vedere al Sfintei Scripturi ╚Öi al Sfintelor Canoane ╚Öi, ├«n acela╚Öi timp, coreleaz─â ├«n chip magistral ecumenismul de azi cu pelagianismul ├«n privin╚Ťa ├«nv─â╚Ť─âturii lor despre m├óntuirea omului. ÔÇö Prof. Dimitrios I. Tselenghidis

Scopul vie╚Ťuirii pe p─âm├ónt este m├óntuirea sufletului. Aceasta se poate realiza numai ├«n Biserica Ortodox─â. Exist─â m├óntuire ├«n afara Bisericii Ortodoxe? Sunt martirii eterodoc╚Öilor martiri adev─âra╚Ťi pentru Hristos?

Aceasta este o ├«ntrebare care macin─â pe mul╚Ťi dintre cei care doresc m├óntuirea fra╚Ťilor ├«ntru umanitate.

╚śi este dovad─â de altruism ╚Öi dragoste s─â dore╚Öti ca to╚Ťi s─â se m├óntuiasc─â, asem─ân├óndu-te lui Dumnezeu care ÔÇŁvrea ca to╚Ťi oamenii s─â se m├óntuiasc─â ╚Öi la cuno╚Ötin╚Ťa Adev─ârului s─â vin─âÔÇŁ.

De aceea, m├óntuirea fra╚Ťilor ├«ntru umanitate, dar neortodoc╚Öi, trebuie s─â r─âm├ón─â o nelini╚Öte ├«n sufletul nostru.

Sf├óntul Ioan Hrisostom spune: ÔÇŁCum vom putea fi at├ót de la╚Öi ├«nc├ót s─â ne mul╚Ťumim cu m├óntuirea noastr─â, dat fiind c─â ne primejduim propria noastr─â m├óntuire, dac─â nu ne ├«ngrijim de cea a celorlal╚Ťi?

Astfel, ├«ntr-o lupt─â, cine nu se g├ónde╚Öte dec├ót s─â scape fugind, se pierde pe el ├«nsu╚Öi ├«nainte de a-i pierde pe ai s─âi; dar cine lupt─â cu vitejie pentru a-╚Öi scoate tovar─â╚Öii din primejdie, se salveaz─â pe sine ├«nsu╚Öi, sc─âp├óndu-i pe al╚Ťii.

Via╚Ťa aceasta e un r─âzboi necontenit ╚Öi suntem mereu ├«n prezen╚Ťa du╚Ömanilor, s─â lupt─âm a╚Öa cum ne porunce╚Öte ├«mp─âratul ╚Öi c─âpetenia noastr─âÔÇŁ.

Continu─â Sf├óntul Ioan Hrisostom: ÔÇŁAsculta╚Ťi cuvintele pe care le spune ├«n numele Domnului (profetul Ieremia); e ca ╚Öi cum Dumnezeu ar spune: ┬źCine face cunoscut adev─ârul aproapelui s─âu, cine ├«l aduce de la r─âutate la virtute, M─â imit─â at├ót c├ót e cu putin╚Ť─â firii omene╚Öti.┬╗ÔÇŁ.

Din acest cuv├ónt al Sf├óntului Ioan Hrisostom vedem c─â aceast─â nelini╚Öte pentru m├óntuirea fra╚Ťilor, at├ót cre╚Ötini dreptcredincio╚Öi, c├ót ╚Öi necre╚Ötini sau r─âu credincio╚Öi (sub erezii, atei sau p─âg├óni) este nelini╚Ötea cea bun─â.

Citește în continuare (PDF): Biserica Ortodoxă este universală (catholică)!